Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Wole tarczycy - informacje
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Wole tarczycy

Wole to powiększenie tarczycy, stanowiące objaw wielu czynników związanych z chorobami tego gruczołu. Pojawienie się wola tarczycy wymaga dokładnej diagnostyki endokrynologicznej. W związku z tym, że jego wzrost jest z reguły powolny, przez długi czas pozostaje niezauważony przez większość pacjentów. W zależności od tego, jakie ilości hormonów produkuje powiększona tarczyca, wyróżnić można wole guzkowe toksyczne (nadczynne) oraz nietoksyczne (w przypadku prawidłowej czynności tarczycy). W momencie, kiedy co najmniej 1/3 gruczołu położona jest poniżej górnego brzegu mostka, mowa wówczas o tak zwanym wolu zamostkowym. Wyróżnia się jeszcze wole miąższowe, naczyniowe oraz guzkowe.

scyntygrafia 5 różnych scyntygramów gruczołu tarczowego. A) Prawidłowa tarczyca, B) Choroba Gravesa-Basedowa, C) Wole guzkowe toksyczne (choroba Plummera), D) Gruczolak toksyczny, E) Zapalenie tarczycy. Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wole_(tarczyca)

Objawy, jakie może wywoływać wole

W przypadku, kiedy powiększenie tarczycy jest niewielkie, mogą nie występować żadne objawy. Jednakże w przypadku dużego wola typowe są problemy z oddychaniem, a niekiedy nawet i z połykaniem. Jest to spowodowane uciskiem wola na sąsiadujące z nim struktury szyi. Większość objawów zależy przede wszystkim od tego, czy wole jest toksyczne, czy też nietoksyczne. W przypadku wola toksycznego pojawiają się dodatkowo objawy charakterystyczne dla nadczynności tarczycy.

Jak rozpoznać wole?

Wole tarczycy objawia się przede wszystkim w postaci powiększonego obwodu szyi i stanowi to podstawowy znak do jego rozpoznania. Dodatkowo pojawiają się także, wspomniane wcześniej problemy z oddychaniem i połykaniem. W przypadku zauważenia powyższych objawów, należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza, który wykonana badanie ultrasonograficzne i na jego podstawie będzie w stanie ocenić rozmiar wola. Badanie USG, oprócz oceny rozmiaru wola, pozwala także na określenie jego rodzaju. Umożliwia również ocenę oraz monitorowanie efektów leczenia chorób związanych z wystąpieniem wola. Rozpoznanie wola następuje wówczas, kiedy objętość tarczycy przekracza górną granicę normy. W przypadku kobiet granica ta wynosi od 18 do 20 ml, a w przypadku mężczyzn – 25 ml.

Niedobór jodu a wole tarczycy

Rozwój wola tarczycy może być spowodowany niedoborem jodu w organizmie człowieka. W Polsce najbardziej narażonym obszarem na niedobór tego pierwiastka okazuje się region południowy. Oprócz rozwoju wola, niedobór jodu może powodować także inne zaburzenia, takie jak: uszkodzenie mózgu u płodu oraz u noworodków, czy też opóźniony rozwój psychiczny oraz fizyczny u dzieci i młodzieży.

Leczenie

Wole może być leczone w sposób zachowawczy. W niektórych przypadkach jednak konieczne jest przeprowadzenie operacji. Dotyczy to przede wszystkim obecności nowotworu złośliwego. W trakcie operacji z reguły usuwa się prawie cały gruczoł tarczowy. Pozostawiane są jedynie resztki gruczołu, których objętość wynosi około 2-4 ml po stronie każdego płata. Niegdyś wykonywano operacje, w trakcie których usuwano jedynie pewną część wola. Z czasem zrezygnowano jednak z takiej metody, gdyż nie dawała ona pożądanych rezultatów, a w większości przypadków, po pewnym czasie dochodziło nawet do nawrotu choroby.

Pages: 1 All
Danuta Nowak
Wita ma niedoczynosci tarczycy dwa razy miala operacje cz moge miec trzeci raz 'w noc mie meczy kaszel spac nie moge co robic
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.