Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Scyntygrafia tarczycy - Niedoczynność tarczycy
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Scyntygrafia tarczycy

Na czym polega scyntygrafia tarczycy?

tarczyca - obraz Scyntygrafia tarczycy to badanie, którego celem jest uzyskanie obrazu tarczycy, jej odszczepów pozagruczołowych i przerzutów nowotworowych. Badanie polega na doustnym, bądź dożylnym podaniu dawki izotopu promieniotwórczego – jodu-131 lub technetu-99m, która gromadzi się w miąższu tarczycy oraz w jej guzkach. Niezróżnicowane nowotwory, a więc tak zwane guzki zimne nie gromadzą radioznacznika w ogóle. Nowotwory słabo zróżnicowane, a więc tak zwane guzki chłodne wychwytują radioznacznik słabiej niż reszta miąższu tarczycy. Gruczolaki dobrze zróżnicowane, czyli guzki obojętne wychwytują radioznacznik tak, jak otaczająca je tkanka, z kolei gruczolaki autonomiczne, tak zwane guzki ciepłe i guzki gorące gromadzą radioznacznik bardziej, niż otaczająca je tkanka, produkując hormony tarczycy poza kontrolą organizmu. W obrazie scyntygraficznym guzki nie gromadzące radioznacznika, a więc guzki zimne ujawniają się jako nowotwory złośliwe lub torbiele. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego badania ultrasonograficznego, a niekiedy i biopsji cienkoigłowej. Badanie powinno być wykonywane na czczo. Zaleca się także odstawienie, na cztery tygodnie przed wykonaniem badania, niektórych leków, jak na przykład: tyroksyna, kortykoidy, amiodaron, a także pochodne rtęci i azotanów.

Wskazania do wykonania badania scyntygrafii tarczycy

Badanie służy ocenie morfologii tarczycy oraz stopnia zróżnicowania tkanki w jej guzkach. Jeżeli w trakcie badania zostaje postawiona diagnoza: „guzek tarczycy”, nie jest to równoznaczne z nowotworem. Złośliwe nowotwory tarczycy należą do chorób rzadkich, stanowiąc jedynie kilka procent wszystkich guzków, pojawiających się w przypadku tego narządu. Do najczęstszych guzków tarczycy należą torbiele, bądź łagodne gruczolaki. W przypadku torbieli, nie przeprowadza się operacji. Są one jedynie nakłuwane, a ich zawartość jest aspirowana. Łagodne gruczolaki są z kolei operowane, w zależności od wyników badań, które pokazuje nam właśnie scyntygrafia. W przypadku wcześniejszej operacji usunięcia tarczycy, badanie scyntygrafii pozwala na ocenę doszczętności zabiegu, z kolei po zabiegach częściowej resekcji gruczołu, scyntygrafia umożliwia ocenę gromadzenia znacznika w występującym czasem wolu nawrotowym. Główne wskazania do wykonania badania to:

Wykonanie badania zaleca się również osobom po operacji tarczycy, w przypadku podejrzenia ektopii tarczycy, autonomii tarczycy, a także wznowy, bądź przerzutów nowotworowych raka tarczycy.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.