Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto - Niedoczynność tarczycy
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto

hashimoto

Choroba Hashimoto (http://hashimoto.net.pl/) nazywana również przewlekłym limfocytowym zapaleniem gruczołu tarczowego, to schorzenie autoimmunologiczne, stanowiące jedną z najczęściej występujących przyczyn, prowadzących do pierwotnej niedoczynności tarczycy. W badaniu krwi osoby chorej na limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, wykazane zostaje podwyższenie przeciwciał przeciwtarczycowych. Dokładna przyczyna tej choroby nie została do końca poznana.

Niewątpliwym pozostaje jednak fakt, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że w organizmie człowieka produkowane są przeciwciała skierowane przeciw jego zdrowym komórkom. W chorobie Hashimoto produkowane są zatem przeciwciała anty-TPO-Ab skierowane przeciw peroksydazie tarczycowej – TPO, odpowiedzialnej za przekształcanie jodków w jod. Takie działanie prowadzi oczywiście do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy, a ściślej rzecz ujmując – w produkcji hormonów tarczycy, co objawia się niedoczynnością tarczycy.

Choroba Hashimoto występuje zdecydowanie częściej w przypadku kobiet niż u mężczyzn. Przebieg tej choroby jest z reguły bardzo podobny do powoli postępującej niedoczynności tarczycy. Na samym początku przypomina ona jednak postać subkliniczną niedoczynności tarczycy, a następnie pełnoobjawową. Zdarzają się przypadki, że na samym początku choroby występuje nadczynność tarczycy, która z czasem przechodzi w pełnoobjawową niedoczynność.

Choroba Hashimoto często przebiega wraz z innymi chorobami autoimmunologicznymi, do których można między innymi zaliczyć: reumatoidalne zapalenie stawów. Diagnoza tej choroby odbywa się na podstawie zaobserwowanych objawów klinicznych oraz wykonanego badania stężenia hormonów tarczycy. Choroba Hashimoto może charakteryzować się pełnoobjawowym przebiegiem, ale może też w jej przebiegu powstać wole, co wiąże się z wystąpieniem pewnych objawów ogólnych. Jeżeli w chorobie tej występuje wole, objawy mogą być mało charakterystyczne. Gdy wole powiększa się jednak, dochodzi do ucisku gardła, co wiąże się przede wszystkim z trudnościami w oddychaniu, czy połykaniu.

Jeżeli choroba Hashimoto prowadzi do niedoczynności tarczycy, charakterystyczne są w tym wypadku ogólnoustrojowe objawy, związane przede wszystkim z zaburzeniami obejmującymi pracę rytmu serca, czy zwolnieniem jego pracy. Odczuwalny jest ponadto spadek energii, a także osłabiony układ mięśniowy i nerwowy. Do niepokojących objawów zalicza się głównie zaparcia oraz zwiększenie masy ciała. Skóra pacjenta jest natomiast sucha, chory odczuwa dużą wrażliwość na zimno. Objawy dotykają również sfery psychicznej. Pacjent narażony jest między innymi na depresję.

Pacjenci bardzo często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że mogą mieć pewne problemy z tarczycą. Wynika to głównie z tego, że na samym początku nie są zauważalne żadne, charakterystyczne objawy. Do rozpoznania choroby dochodzi na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz wspomnianych wcześniej badan. Leczenie niedoczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto obejmuje stosowanie lewotyroksyny. Takie leczenie może trwać nawet przez całe życie. W ramach skutecznej terapii niezwykle ważne jest nieustanne obserwowanie organizmu oraz regularne udawanie się z wizytą do endokrynologa. W chorobach tarczycy niezwykle istotne jest również wdrożenie odpowiedniej diety.

Pages: 1 2 All
Aleksandra
Od 7 roku życia leczę się na niedoczynność tarczycy. Teraz mam 21 lat. Od 2011 roku przeszłam na dietę bezglutenową. Dla mnie to był strzał w 10. Całe życie tyłam, waga przekraczała normę dziecka w wieku dorastania. Gdy przeszłam na tą dietę (pod okiem lekarza!) składającą się przeważnie z warzyw i substytutów np. zamiast chleba, chlebki ryżowe, zamiast batoników jabłuszko itd, poziom hormonów uregulował się, cukier spadł, poziom TSH zadziwiająco dobry. Gdy przestalam stosować dietę (z własnej głupoty) wszystko zmieniło się o 90 st, poziom hormonu TSH ponad 24, brak sił i energii życiowej, stany lękowo-depresyjne i inne przykre objawy. Dzisiaj ponownie stosuję dietę bezglutenową i zaczynam czuć się rewelacyjnie. Polecam kontaktować się z lekarzem, bo każdy człowiek ma indywidualne potrzeby i pamiętać ze dieta w celu leczenia niedoczynności tarczycy nie może trwać 2 tyg., ale powinna stać się sposobem codziennego odżywiania przez całe życie. Pozdrawiam
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Piotr
No tak, tylko jak wytrwać w takiej diecie jeśli cała reszta rodziny je wszystko, co można kupić i kupuje i to wszystko jest zawsze w domu? Bardzo ciężko. Choć bardzo chciałbym spróbować ze względu na Hashimoto i trądzik, którego nie mogę zwalczyć - podobno na obie rzeczy ta dieta działa korzystnie.
10 lata temu
dorota
Jaką diete można lub jaką trzeba stosować od kilku dni wiem o mojej chorobie ic kompletnie nie wiem co wolno a czego wrecz trzeba unikać
11 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Małgorzata
Jaką dietę stosować w tej chorobie?
11 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Jolka
Poszukaj diety w interrnecie- jest dużo
10 lata temu
Paulina
ja mam pytanie jaka diete stosowac przy haszimoto-czego unikac?
11 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Barbara
Przy Hashimoto należy przede wszystkim zrobić badania na nietolerancję pokarmową/u dobrego dietetyka/,u mnie okazało się,że mój organizm nie toleruje 11 pokarmów w tym:pszenicę,kukurydzę,owies,jajka,paprykę,cytrusy,orzechy ziemne i nerkowce,fasole i groch,grzyby.U każdego człowieka może to być coś innego .I mimo swoich preferencji żywieniowych należy się niestety zastosować i nie spożywać tego,czego organizm nie toleruje.Ja się zastosowałam i jestem usatysfakcjonowana.
10 lata temu
Pages: 1 2 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.