Niedoczynność tarczycy to jedno z najczęściej pojawiających się zaburzeń związanych z funkcjonowaniem tego gruczołu. Choroba ta wiąże się ze zbyt małą ilością hormonów T4 oraz T3. Niedobór tych hormonów w organizmie może wywołać poważne konsekwencje, dlatego też stanu takiego nie należy lekceważyć. Wczesne rozpoznanie niedoczynności tarczycy oraz rozpoczęcie terapii hormonalnej jest bardzo ważne dla skuteczności leczenia, a także dla poprawy komfortu życia osoby chorej. Okazuje się także niezwykle istotne dla powstrzymania ewentualnych powikłań, które mogą wystąpić ze strony układu krwionośnego. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na długotrwałym, a niekiedy nawet i dożywotnim podawaniu L-tyroksyny (L-T4). Leczenie hormonalne zmierza ku uzupełnieniu brakujących hormonów tarczycy w organizmie, prowadząc tym samym do stabilizacji wskaźników hormonalnych. Jest to jak najbardziej bezpieczna terapia niedoczynności tarczycy. Jednym z leków zalecanych w ramach leczenia niedoczynności tarczycy jest eltroxin, który zawiera L-tyroksynę otrzymywaną dzięki syntezie chemicznej.
Głównym wskazaniem do zastosowania eltroxinu jest niedostateczna czynność gruczołu tarczycy, a więc niedoczynność tarczycy. Lek ten może być stosowany również w niektórych postaciach guzu tarczycy, a także w stanach po operacyjnym usunięciu tarczycy. Eltroxin wykorzystuje się ponadto wspomagająco w nadczynności tarczycy, celem zahamowania nadmiernego powiększenia gruczołu.
Leku nie wolno podawać w przypadku niewydolności kory nadnerczy, a także w niewydolności przedniego płatu przysadki mózgowej. W przypadku pacjentów po przebytym zawale serca, a także chorych na anginę pektoris, niewydolność krążenia, padaczkę, czy skurcze mięśni, konieczne jest niezwłoczne poinformowanie lekarza, przed rozpoczęciem procesu leczenia. Eltroxin to lek przyspieszający przemianę materii, lecz nie powinien być stosowany jako środek odchudzający. Preparat ten zmniejsza działanie leków z grupy glykozydów nasercowych.
Eltroxin jest lekiem na ogół dobrze tolerowanym. Skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku niewłaściwego doboru dawki. Działania niepożądane podobne są do objawów nadczynności tarczycy. W trakcie leczenia należy zwrócić uwagę na takie objawy, jak: zaburzenia snu, nadmierna potliwość, spadek wagi ciała, niepokój, podwyższenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie czynności serca, bóle głowy, wypadanie włosów, bóle w klatce piersiowej, skłonność do biegunek, czy uczucie kołatania serca. Wszystkie powyższe objawy powinny ustąpić w momencie zmniejszenia dawki przyjmowanego leku.
Lek przyjmowany jest doustnie, na czczo, rano, mniej więcej pół godziny przed śniadaniem, z niewielką ilością płynu. Dawkę eltroxinu ustala lekarz, w zależności od wskazań. W przypadku niedoczynności tarczycy leczenie eltroxinem prowadzi się z reguły przez całe życie.